Terazi Ağırlıkları Onarımı

Terazi ya da bir diğer adıyla baskül, bir cismin kütlesini ölçerken kullanılan cihazlardır. Denge prensibi ile çalışırlar. Terazi ölçümlerinin doğru yapıldığından emin olabilmek için belirli süre aralıklarında terazi muayenesi ve gerektiği durumlarda terazi ağırlıkları onarımı işlemleri yapılmalıdır.

Teraziler Neden Bozulur?

Teraziler birçok faktöre bağlı olarak hasar alabilirler. Bu hasarlar dolayısıyla ölçmede hata payı olmaması için rutin kontrol ve onarım işlemleri sağlanmalıdır. Terazilerin tartmada hatalı olmasının sebeplerine örnek olarak terazinin bileşenlerinin aşınması, nemlenme, metal yorgunluğu, dijital üretim tarihinin çok eski olması ve korozyon gibi faktörler verilebilir.

Terazi Muayenesi Nasıl Yapılır?

Terazi muayenesi sanıldığı kadar çok aşamalı ve karmaşık olan bir işlem değildir. Kantarcı Ramazan olarak özenle üzerinde durduğumuz terazi ağırlıklarının onarımı konusunda yapılması gereken en önemli şey terazinin kapasitesini dikkate almaktır. Örneğin 1 kg, 5 kg, 30 kg gibi ağırlık konularak terazilerin kontrol işlemleri gerçekleştirilir. Terazi muayene işlemlerinin genellikle aynı yıl içinde yapılması tavsiye edilir. Mühürsüz terazi kullanımı, beyannamenin verilmemiş olması veya aynı yıl içinde gerekli olan terazi muayene işleminin gerçekleştirilmemesi gibi sebeplerden kaynaklı cezai yaptırımlarla karşılaşma ihtimali muhtemeldir. Terazi muayene işlemi yaptırılacak yer belirlendikten sonra terazinin cinsi, markası, üretim tarihi, modeli, ağırlık kapasitesi ve seri numarası gibi bazı hususlar dikkate alınarak terazilerin muayene veya  bakım ve onarım işlemleri için ücretlendirme yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürün Kategorileri