Aydın Kantar Sistemleri

Ağır cisim ve yükleri tartma amacıyla kullanılan tek kollu teraziye kantar denmektedir. Kantar, yapısı gereği bir nevi kaldıraç sayılır. Halk arasında kamyon, kamyonet ve vagon gibi ağır yükleri tartabilen büyük terazilere kantar denmektedir.

Kantar Nerelerde Kullanılır?

Kantarlar eskiden kasap, manav, şarküteri gibi ağırlık odaklı çalışan dükkanlarda kullanılmaktaydı. Kantarların ağırlık mekanizmaları, ağırlığı yüksek olan ürünler için daha kullanışlı olmasından dolayı, hassas ve elektronik terazilerin çıkmasıyla birlikte yerlerini hassas ve elektronik terazilere devretti.

Kantarlar; meyve-sebze, kuru gıda gibi toptancı hallerinde ve tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Nakliye işinin olduğu hemen hemen her yerde kantar sistemi bulunmaktadır. Kamyon, kamyonet ve tır gibi araçların üzerindeki ağırlıkları doğru şekilde tartan aletlerdir. Kantar sayesinde araçlardaki ürünlerle tek tek uğraşmak yerine, direkt olarak aracı tartıp içerisinde ürünün ağırlığı hesaplanabilmektedir.

Kantarla Ölçüm Nasıl Yapılır?

Ağırlığı ölçülecek olan araç, yüküyle beraber kantarın üzerine çıkar. Aracın toplam ağırlığı not edilir. Bu brüt ağırlıktır. Daha sonra, aracın yükü boşaltılır. Araç yük olmadan kantara biner. Bu ağırlık, aracın boş olan hali, yani darasıdır. Brüt ağırlıktan dara çıkarıldığı takdirde ürünlerin ağırlığı hesaplanmış olur. Kantar aldığınız taktirde; Kantarcı Ramazan çalışanları, ölçüm hakkında sizlere gereken bilgi akışını sağlayacaktır.

Kantarı Kimler Kullanmalıdır?

Kantarı; ağırlıkla iş yapan nakliyeciler, tekstil firmaları, endüstriyel fabrikalar, sebze-meyve toptancıları, kuru meyve ve kuru gıda toptancıları, büyük şarküteri firmaları da kantar kullanabilmektedir. Kısacası; kamyon ve tır gibi taşıma araçlarıyla iş yürüten her meslek dalı ve sektörden kişiler kantara ihtiyaç duymaktadır. Kantar sayesinde işlerin süresi minimum seviyeye inmektedir.

Aydın Kantar Sistemleri alanında hizmet veren firmamız ihtiyacınıza uygun kantarı sizler için analiz etmekte ve kantar kullanımı için gerekli bilgiyi sizlere aktarmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürün Kategorileri